„Десанкини“ мали еколози дали свој допринос одрживом развоју на „Green festu“

15. новембра 2017. ученици ОШ “Десанка Максимовић“ из Ковина, су са учитељицама Снежаном Ломигора и Наташом Буљугић и ове године били учесници МЕЂУНАРОДНОГ ФЕСТИВАЛА ЗЕЛЕНЕ КУЛТУРЕ у Београду и били укључени у радионицу “МОЈ ДОПРИНОС ОДРЖИВОМ РАЗВОЈУ“. У оквиру образовног програма, наши ученици су у лабораторијским условима, као прави научници, проверавали енергетску ефикасност сијалице, тестирали материјале за изолацију, откривали скривене масти и шећере у свакодневној исхрани, правили ветрењаче које подижу терет, откривали разлике између култивисаних и некултивисаних станишта посматрањем бусена траве помоћу електронског микроскопа, прикаченог на компјутер. Посматрали су и нерватуре листова и уочавали разлике. Наше ученике су кроз свет науке водили аутори Покрета „Рука у тесту“: Љиљана и Стеван Јокић у сарадњи са Француским институтом, као и волонтери овог Фестивала зелене културе.Ученици су поставили питања, али су уместо одговора предавача, одговарали на питања шта они сами мисле о томе. На тај начин остварило се директно учешће ученика у откривању природних феномена , посматрањем и експериментисањем. На крају су ученици били позвани да на сцени Дома омладине, опишу малу, заједничку доживљену авантуру, кратко излажући ток истраживања. Све ово, у трајању од 90 минута, код ученика је развијало језичку способност, имагинацију, логику, а у додиру са „живом“ науком подстакла су се њихова чула, радозналост и интелигенција. Наука је најлепша када можемо да експериментишемо, а када је у циљу доприноса одрживог развоја, онда је она за „Десанкине“ мале екологе још вреднија, што подстиче веће, лично ангажовање!