„Десанкини ” основци на Аеродрому Никола Тесла у Београду

6. децембра 2017.године ученици “Десанкине” школе, од првог до петог разреда, реализовали су још један излет са својим разредним старешинама уз подршку родитеља. Посетили су Аеродром Никола Тесла у Београду. Пилоти су им пружили могућност да се упознају са занимањем пилот, али у непосредном окружењу, у симулатору авиона! Симулатор летења путничког авиона типа “Боеинг 737-800” постављен је у приземљу Терминала 2. Симулатор представља илузију истинског пилотирања, у којој може да се опроба свако ко то пожели, од деце до пилота, којима може користити за школовање и проверу. Опремљен је свом навигационом и безбедносном опремом, а постоји и могућност комуникације са контролом летења на самом симулатору, постављањем реалног времена и метеоролошких услова. База симулатора обухвата 18.000 аеродрома у свету. Овакав симулатор јединствен је у региону, а у Европи га имају још само аеродроми у Лондону, Берлину, Прагу и Бриселу. Након непоновљивог осећаја летења, периода адаптације на кретање и звук мотора авиона, ученици су постављали и питања којом се брзином крећу, шта ради копилот у кабини, где се на командној табли налазе монитори за приземљење авиона, као и чему служе ручице поред управљача! Заиста много питања, а све то “летећи” изнад нашег главног града, Авалског торња, Ушћа, Саве, Дунава, Новог Београда...

Управљање симулатором летења на Аеродрому Никола Тесла Београд омогућила је компанија „ФлаиНГ“, као и активни пилоти цивилног ваздухопловства.

Наташа Буљугћ