100 година од пробоја Солунског фронта – у сусрет јубилеју

Ученици млађих разреда, од првог до четвртог, су присуством презентацији наставница историје: Драгице Качине и Аните Мезе, „ПОХОДИЛИ СТОПАМА НАШИХ ПРЕДАКА“, упознајући животне и ратне прилике нашег српског народа у периоду Првог светског рата. Иако је за ученике ово била веома озбиљна тема, наше наставницесу поступно и прилагођено узрасту, вешто приближиле тему деци и учинили презентацију веома занимљивом. Деца су знала да постоје сукоби као ратови и борбе у којима се користи оружје. Оно што нису знали јесте : ко је заратио, због чега и какав је исход имао тај Велики рат. Такође нису знали које су страхоте задесиле, не само српски народ, већ и српску децу. Приче о учешћу најмлађих и њиховом јунаштву пробудили су и емпатију и сажаљење. Сагледали су патњу у примерима где су српски борци доживели највећа страдања. Србија је у Великом рату изгубила 30% свог становништва. Ђацима је представљена и највећа српска хероина у том рату, чијој су се храбрости и војничким вештинама дивили сви војници, Милунку Савић. У војску се пријавила као младић, а то се открило тек када је била рањена. Представљене су најпознатије фотографије истакнутих српских војсковођа: генерала Живојина Мишића и генерала Степе Степановића, вође Церске и Колубарске битке, којима су они предводили и које су биле најзначајније за победу савезника над Аустријом, Немачком, Бугарском и Турском. Видели су и слике оружја које је тада први пут коришћено: митраљезе, тенкове,авионе, топове... О Крфу и Плавој гробници деца су чула од своје другарице осмог разреда, Катарине Стојановић, кроз стихове које им је одрецитовала. На крају, наставнице су отпевале и чувену песму „Тамо далеко“ у чијој су сетној мелодији, деца заиста уживала.

Колико год ова тема била озбиљна и опширна за овај узраст, ипак је оставила снажан утисак у смислу поноса на своју припадност српском народу! Да се памти и не заборави, поштује и цени сваки подвиг наших предака који су животе дали за постојање и опстајање нашег народа са најсветлијом и најсветијом традицијом коју један народ може да има!