Почасна стража херојима

9. новембра 2018.године, на Војничком гробљу у Ковину, обележена је 100. годишњица ослобођења у Првом светском рату. Одржан је помен српским и  аустро-угарским војницима, као и интернирцима, страдалим на овом подручју током Великог рата. Наставници и ученици ковинских школа, међу њима и ђаци ОШ “Десанка Максимовић“: Момчиловић Леонора, Жепша Емилија, Недељковић Николина, Рвовић Ема, Шајн Марија, Лазаров Анђела, Деспинић Валентина, Николић Ања, Живанов Анабела, Џунић Ана, са својом наставницом историје, Анитом Меза, су по традицији одали пошту ратницима држањем почасне страже крај сваке од 60 хумки, на које су положене руже.

Програму обележавања присуствовали су и представници Владе Републике Србиј, АП Војводине, Војске Србије, амбасада земаља чији су војници сахрањени на ковинском гробљу, Завода за заштиту споменика културе, свештенства, удружења ратникаи њихових потомака, установа културе, Црвеног крста Ковин и других организација из локалне самоуправе. „Овог новембра посебно, када обележавамо 100 година од завршетка Великог рата и уједно Дан ослобођења Ковина у Првом светском рату, за нашу децу и младе посета Војничком гробљу је час историје који се не може испричати предавањем у учионици. Треба на месту одавања поште ратницима доживети величину страдања и надања, победа и пораза, за славу или опомену будућим генерацијама.” порука је и председнице општине Ковин.