Посета изложби Банатска војна граница

Ученици 7. и 8. разреда ОШ "Десанка Максимовић" из Ковина посетили су 12. децембра изложбу у Центру за културу Ковин посвећену Банатској војној граници и обележавању 300-те годишњице од потписивање Пожаревачког мира.1

У друштву наставнице ликовне уметности А. Ереш и наставнице историје Д. Качина, погледали су ову изузетну изложбу чији је организатор Друштво за неговање Банатске војне границе.

Том приликом погледали су и презентацију о бродовима и шајкама које су крстариле Дунавом пре више од 3 века.

Занимљиво је да се у Смедереву у 17. веку налазило највеће турско бродоградилиште и уједно највеће бродоградилиште у Европи.

Ђаци су имали прилике да виде униформе које су за ову прилику сашили студенти Примењене уметности у Београду као и макете бродова рад авио-инжењера из Смедерева. Погледали су и веома занимљиву презентацију о старим бродовима и шајкама.

И много тога још: банатске ушорене куће, колибе граничара, фотографије и слике знаменитих личности овог периода као што су наш Коча Анђелковић (потомци живе у Ковину), Карађорђе Петровић, Марија Терезија, Јосиф II, Еуген Савојски...

Изложба је отворена до понедељка 17.12.2018. и свима је топло препоручујем.

Наставница историје: Драгица Качина