Посета ученика првог и другог разреда Галерији наивне уметности у Ковачици

Ученици првог и другог разреда ОШ “Десанка Максимовић“, са својим учитељицама Иванком Панић, Татјаном Бошков, Снежаном Ломигора и Наташом Буљугић, реализовали су једнодневну екскурзију са веома занимљивим садржајима. Прва активност у низу, је била посета Галерији наивне уметности у Ковачици. Основана је 1955. године, у мају месецу, као аматерски подухват војвођанских Словака, земљорадника- сликара, да самоиницијативно дарују по једну слику Галерији, да би данас прерасла у најпосећенију Галерију у Србији и региону, најуваженију школу сликарства наивне уметности, чија дела карактеришу снажне, интензивне, живе, очаравајуће боје, јак колорит, стваран и нестваран свет. Сликала се сеоска реалност у разним сеоским приликама које су дубоко везане за навике и народне обичаје, традиционални, народни фолклор у поетском духу, Највише је слика, уља на платну, чувене Зузане Халупове, око тридесетак, али не и мање значајног, Мартина Јонаша, Јана Књазовица. Зузана Халупова је била и амбасадор УНИЦЕФа. У Музеју се налазе, поред слика и Зузанин штафелај, сликарски прибор, биста, бројне награде, дипломе, признања.