Ученици првог и другог разреда у посети родној кући и задужбини великог Михајла Пупина у Идвору

Екскурзија ђака млађег узраста садржала је једну поучну и незаборавну посету, која је реализована у родној кући и Задужбини једног од најпознатијих научника свих времене, Михајла Пупина. Најпре је путем презентације представљен опус живота и дела Пупина, како би ученици добили основна сазнања о овом српском великану: као дечаку из села Идвора који је своја прва открића доживео на пашњацима чувајући овце, као студента, као досељеника без новца у Америку, жељног образовања, као научнику ( наведена су његови изуми), као књижевнику ( Пулицерова награда за аутобиографију „ОД ПАШЊАКА ДО НАУЧЕЊАКА), као историјски најзначајнију особу за припајање Баната нашој Војводини, као оснивачу НАСЕ у Америци... Затим су са кустосом Задужбине, једним краћим квизом, а затим драматизацијом преноса фреквенција на даљину, практично показали како је Пупин за оно што је у детињству, на непрегледним пашњацима, у природном окружењу примењивао, далеко у Америци и научно доказивао, као невероватно научно откриће! Пупин је у свет пренео не само физичку снагу, већ и снагу духа, срчаност и велику вољу, што му је помогло да створи једно од најузбудљивијих и највреднијих наслеђа у српској историји. Најзаслужнија особа за његов успех је мајка Олимпијада. Речи мајке Олимпијаде су га пратиле и давале снагу у најтежим тренуцима: ЗНАЊЕ СУ ЗЛАТНЕ ЛЕСТВИЦЕ ПРЕКО КОЈИХ СЕ ИДЕ У НЕБЕСА! ЗНАЊЕ ЈЕ СВЕТЛОСТ КОЈЕ ОСВЕТЉАВА НАШ ПУТ КРОЗ ЖИВОТ И ВОДИ НАС У ЖИВОТ БУДУЋНОСТИ, ПУН ВЕЧНЕ СЛАВЕ! Ученици су затим обишли и спомен кућу у којој је одрастао Михајло Пупин, видевши изглед банатске куће и покућства, које се користило у Пупиново време, али се његова функционалност задржала и данас у старим банатским кућама. Једна чувена Пупинова реченица нека буде нешто што ће мотивисати све нас у тешким тренуцима „ПОРАЗИ СУ САМО КРАТКА ОДМОРИШТА ЗА БУДУЋЕ ПОБЕДЕ!