На Салашу Луиза

Салаш Луиза, који су обишли ученици првог и другог разреда у оквиру једнодневне екскурзије, налази се у месту Бело Блато у општини Зрењанин. Љубазна домаћица Рада је са својим укућанима, приредила један богат, занимљим малишанима, сеоски начин живота са активностима у којима су уживали. Храниле су се домаће животиње: свиње мангулице, коњи, моркиње, зечеви, јагањци, магаренце, кокошке, ћурке и њени ћурићи и разговарало о начину живота и користи које људи имајуод њих, за сваку појединачно. Зтим су се сакупљале глисте, правила храна од кукурузног брашна за рибе, напревили пецарошки штапови од трске ( има је у изобиљу у овом подручју) и на оближњем језерцету пецала се риба. Због кише, пецароши су остали без улова, али не и без обилног и укусног ручка, након којег су уследиле и посластице овог краја: штрудле, са маком, вишњама и орасима, колачи „шпајз“, мућканица са вишњама, колач са рогачем!

Упознавање лепоте Баната и сеоског живота, неговање здравих стилове живота, чување природних ресурса и стицање ширих знања о њима, су циљеви који су веома успешно остварени кроз реализовану екскурзије ученика првог и другог разреда ОШ “Десанка Максимовић“.