Стари занати – грнчарство

Грнчарски занат је био један од најразвијенијих код нас. Занимљиво је да су се до наших дана одржале све познате технике израде предмета од глине, који имају широку употребу у свакодневном животу.

Угледни час, који је одржала учитељица Иванка Панић у свом одељењу 32, био је посвећен овом занату.

Ученици су са својом учитељицом направили мали кутак са предметима од глине који имају различиту намену. Видели су на фотографијама предмете који се и данас праве и продају: лонце, чиније, тањире, ибрике...

Затим су одгледали документарни филм "Занат који изумире – грнчарство".

Свакако, најинтересантнији део часа био је када су се нашли у улози малих занатлија.

Врло вешто су су се у томе снашли и убрзо су настале разне чинијице, корпице, пепељаре... Ученици су научили како настају предмети од глине и применили у свом раду.На наредним часовима,када се њихови радови осуше, следи бојење и лакирање.