Европски дан борбе против трговине људима

stlj18. октобар је Европски дан борбе против трговине људима. У „Десанкиној“ школи обележен је на различите начине, али са истим циљем: приказати шта све обухвата трговина људима и децом, упознати децу са постојањем овог проблема у свету и код нас, навести ризичне ситуације у којима могу да се нађу деца и на који начин се можемо укључити у борбу против трговине људима. Ученицима је прочитан званични допис Министарства, разговарано је о личним ставовима и мишљељима, правилном поступању уколико примете неке неуобичајене ситуације. Мишљења су да је у њиховом окружењу најзаступљеније просјачење испред продавница, аутобуских стајалишта и принуда детета на рад, на отвореном путу, раскрсницама већих градова... Свесни су чињенице да су та деца из веома, веома сиромашних породица, али то не одобравају, јер имају сазнања и какав вид помоћи од државе могу да добију.

Скренута је пажња и на све већу могућност постајања жртве трговине људима и преко друштвених мрежа. У Србији је ове године забележено 30 случајева, од тога је било десетак малолетника, који су евидентирани као жртве трговином људима.

Ученици III2 разреда су такозваним „форум театром“ приказали ризичне околности у којима мала деца могу да се нађу и дошли до закључака: не заустављати се у разговору са непознатим особама, не прихватати никако слаткише и због њих се удаљавати од групе, на фб никад не објављивати када си код куће сам, увек одмах затражити помоћ уколико је опасност непосредна... Након ове активности нацртани су плакати који садрже јасне и сликовне поруке. Одговорност подизања свести о овом проблему од најмлађих (школског узраста) свакако има породица, школа, али и одраслих , друштво у целини, које ће ефикасно реаговати у борби против трговине децом и људима.

Нташа Буљугић
ПР ОШ“Десанка Максимовић“ Ковин