Посета ученика првог разреда „Десанкине“ школе „Музеју хлеба“ у Пећинцима

Ученици првог разреда су имали несвакидашњу прилику да са својим учитељицама Наташом Буљугић и Снежаном Ломигора, посете „Музеј хлеба“ у Пећинцима. Брачни пар Јеремић, власници овог јединственог простора код нас, својим ентузијазмом, знањем, жељом за очувањем села код Срба, три деценије својим упорним радом остварују тако велику мисију значајну за све нас.

Љубазни домаћини су примили наше малишане и сасвим спонтано укључили у свој дечији образовни програм који промовише пут зрна пшенице од земље преко хлеба. Непосредним показивањем старих предмета, машина и помагала, коришћених у ову сврху из давних времена, деца су се као чаролијом, нашла у један необични свет, вођени инспиративним питањима Јеремије. Будио је у деци машту о тој далекој прошлости наших предака и њиховом животу и раду. Видели смо предмете за мешење, печење хлеба, жрвње за дробљење пшенице, сита, посуде за чување жита, грнчарију, воловске рамове, амове, сеоска кола, саонице, оруђа за обраду земље које је и цртао сам Јеремија, да би обележио називе делова...Све ово само са једним циљем: да сачува село од заборава.

У поставци је и око деведесет експоната разних врста хлебова из свих делова Србије, различитих рецепата и посебних намена: Божићни , Славски, Ускршњи, за крштења, повојнице...

Знајући да је 27. новембра 2014. у седишту Унеска у Паризу, уписана Српска слава на листу нематеријалне културне баштине човечанства и да је Јеремија овоме дао свој максимални допринос, били смо веома поносни што је овај уметник (слободно можемо рећи и учитељ) показао деци пут и начин очувања традиције, обичаја и идентитета српског народа на једноставан и деци прихватљив и разумљив начин.

Наташа Буљугић

 

<< Nazad 

 

Корисни линкови

logo2

16349489