Светос(л)авље наших ђака у храму Свети Стефан Дечански

Српска православна црква и школе у Србији прославили су Дан Светог Саве (Савиндан) и тиме обележили успомену на првог српског архиепископа, српског принца, дипломату, књижевника и ходочасника. Празник Светог Саве један је од највећих храмовних и породичних празника, светкују га многе занатлије, а проглашен је и за школску славу.

Свештеник Новак Петровић служио је Свету Литургију у СПЦ Стефан Дечански у Ковину. Као и увек, на овај празник, храм је био испуњен парохијанима и децом свих узраста. После завршене Свете Литургије полазници веронауке наше школе извели су пригодан рецитал, стихове посвећене великану српске историје, Растку Немањићу и тако допринели величанствености празника. Након рецитала, свештеник је даровао дечицу светосавским пакетићима и перецама.

Светосавску беседу, у високом теолошком стилу, изговорио је свештеник Новак, а потом се захвалио полазницима веронауке на наученим стиховима и рекао им да никако не смеју заборавити да је Свети Сава стуб српске и моралне свести, да је одредио пут којим идемо, крст којим се крстимо, језик који говоримо и писмо којим пишемо. Савине искрене жеље биле су да научимо праштати, јер када праштамо и нама се опрашта.

,,Ускликнимо с љубављу” заорило се громко, можда и најјаче из грла свих малишана у храму. Вечан је наш Свети Сава, нека му је и слава и хвала!

Снежана Ломигора.