Сат за нашу планету

Људи живе на различитим местима на Земљи.Негде је живот угодан, а негде је опстанак права пустоловина. Обнављање животне заједнице и благостање човечанства зависе од нас. Ми треба да будемо чувари планете ,чистог ваздуха, здраве воде и разноврсног биљног и животињског света.

У петак, током дана, наши ђаци су се различитим активностима, посветили проблему загађивања животне средине и предлозима како они могу да утичу да нам наша Планета што дуже траје. Акција ,,Сат за нашу планету" се, уствари, реализује свакодневно и то кроз навике које код ученика развија и негује породица, али, у још већој мери, школа. Ученици су набројали следећа еколошка правила која важе:

• Воду трошимо разумно и ефикасно и свако неконтролисано цурење воде пријавимо као квар.
  • Гасимо стују кад напуштамо било коју просторију школе.
  • Смеће строго одлажемо у корпе или контејнере за рециклажу.
  • Током грејне сезоне ,учионицу ветримо краткотрајно а чешће.
  • Водимо рачуна о биљкама у учионици које смо сами пелцовали и не ломимо гране дрвећа у дворишту.

Има још тога , али и ово је довољно као узор, лични пример и један од начина како деца могу да утичу на старије.

,,КАКО ЈЕ ЖИВОТ УПОРАН И УСПЕВА И ОНДЕ ГДЕ МИСЛИМО ДА ТРАВА НЕ РАСТЕ" речи су писца Марк Твена и као тачна тврдња веома обавезујућа у чувању здраве планете за генерације које долазе.

Ликовним и литерарним изражавањем, преносимо Вам поруке ђака:

Моја Планета,

лепа као бајка,

зато је и зовемо

природа мајка.

Њу не треба прљати,

ни мрљати,

и понекад,

од самих себе

морамо је чувати!

Каћа

Планета је нама најдража

јер нам све пружа.

Биљке треба чувати

а реке спашавати!

Јана

Наша планета има пуно шума,

ако се те шуме и даље секу,

неће бити веверица
и других животињица!

Пеђа

Наша планета је мала
и много,много лепа!

Њу не смемо загађивати,

њу морамо сређивати сређивати!

Тања

ПР Наташа Буљугић