Светски дан заштите животне средине, 5. јун

Дан током кога се у целом свету организују разне еколошке активности и кампање, ове године под слоганом “ПОБЕДИ ЗАГАЂЕЊЕ ПЛАСТИКОМ“. Тог дана људи широм света уједињено делују како би обезбедили чистију, зеленију и бољу будућност за себе и будуће генерације.Светски дан заштите животне средине први пут је обележен 1972. године и представља главни алат помоћу кога Уједињене Нације стимулишу подизање глобалне свести о значају заштите животне средине и позивају на ангажованост и предузимање конкретних мера. Заштита животне средине подразумева скуп различитих поступака и мера које спречавају угрожавање животне средине, са једним од циљева да се очува биолошка равнотежа. Очувана животна средина доприноси квалитетнијем животу људи и разноврсном биљном и животињском свету.

У школској години која је већ за нама, ученици наше школе реализовали су бројне активности на тему заштите животне средине, о којима смо писали и презентовали их на сајту школе. Свакодневно одговорно понашање у свом радном простору-учионици, школи, дворишту; радне акције, сакупљање секундарних сировина, волонтирања, презентације и едукације, такмичења, конкурси... све на тему очувања и заштите животне средине, којима су ученици школе приступали врло одговорно, свесни да дају велики допринос , допринели су подизању свести, али и савести свих нас! Ученици четвртих разреда су учесници и два велика међународна конкурса на теме „Вода, вреднија од злата“ и „ Дунавски уметник „. Рађени су: витражи, 3Д постери, мозаици, снимљени кратки видео записи, послате фотографије... све на тему заштите животне средине. Данашњи дан обележен је радно, са поруком: РАДНО ЗА ПРИРОДУ!

Нaташа Буљугић