„Дабар“ такмичење 2022/2023.

„Дабар” је међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености за ученике основних и средњих школа. Такмичење је први пут организовано у Литванији 2004. и од тада се укључило више од 40 земаља. Његов главни циљ је повећање интересовање ученика за рачунарство и информатику. На занимљив и интерактиван начин кроз ово такмичење ученици се упознају са областима рачунарства и информатике. Питања су конципирана тако да код ученика развијају вештине решавања проблема, алгоритамски начин размишљања, логичко решавање проблема и правилну употребу информационих технологија.

Ученици наше школе учествују на овом такмичењу од 2015. године. Ове године су у периоду од 14. до 18. новембра 2022. године, ученици широм света имали прилику да покажу колики су „кликераши”, а наша школа имала је укупно 24 учесника млађих разреда. Ученици млађих разреда су се такмичили у две категорије„МикроДабар” (ученици I и II разреда) и „МилиДабар” (ученици III и IV разреда). Наши ученици су показали да добро познају алгоритамски начин размишљања и логичко решавање проблема. Задаци су били подељени у три групе: лаки, средњи и тешки.  Неколико ученика се посебно издвојило постигнутим резултатом. У категорији МикроДабар ученик II1, Вук Стојановић, као и ученици II2, Филип Бранч и Марко Јовановић, урадили су тачно 6 од 7 задатака. У категорији МилиДабар ученица IV2, Сара Лакић, урадила је тачно свих 9 задатака и налази се међу најуспешнијим ученицима у Србији. Поред ње, такође, треба похвалити и ученице IV1 и IV2, Анђелију Закић и Лену Којчинов, које су урадиле тачно 8 од 9 задатака. Честитамо ученицима на постигнутим резултатима и позивамо их да вежбају ове занимљиве задатке за следећу школску годину.

Најбољи резултати по категоријама:

МикроДабар – I разред

Петрановић I2, Томић I1, Миливојевић (1/7) I1;

МикроДабар – II разред

Стојановић II2, Јовановић II1, Бранч II1 (6/7), Стојсављевић II2 (5/7);

МилиДабар – III разред

Филиповић III2, Ромчев III1, Ђаков III1 (5/9);

МилиДабар – IV разред

Лакић IV2 (9/9), Закић IV1, Којчинов IV2 (8/9), Јоновић IV1, Бобић IV2 (7/9).

Задатке и решења са овогодишњег такмичења можете погледати овде.

Милош Баковић, координатор такмичења