Недеља безбедног интернета

Дан безбедног интернета одвија се у организацији мреже Insafe 7. фебруара како би се промовисало безбедно и одговорније коришћење онлајн технологије и мобилног интернета, нарочито међу децом и младима у читавом свету. Под слоганом „Мењајте се и уједините за бољи интернет“ ове године промовише се безбедна и позитивна употреба дигиталних технологија. Током недеље (од 6. до 10. фебруара) у нашој школи организоване су разне активности којима смо подржали ову глобалну акцију, а чији је координатор била Миланка Стојковић, наставница техничког и информатичког образовања.

Ученици од петог до осмог разреда су на часовима информатике и техничког образовања израђивали плакате којима су указали на опасности које вребају на интернету, као и на начине на које могу да се заштите од електронског насиља. Поред тога, учествовали су и у интерактивном квизу знања који је, осим такмичарског духа, имао и едукативни карактер јер су ученици његовим решавањем имали прилику да стекну и прошире своја знања о добрим и лошим странама интернета.

Едукативне радионице које је водила наставница Миланка Стојковић биле су намењене ученицима петог и шестог разреда. Кроз радионице је спроведено мало путовање кроз врсте заштита на интернету са посебним акцентом на друштвене мреже. Учесници радионице су поделили своја добра и лоша искуства и једногласно се сложили да се понекад не осећају безбедно када сурфују интернетом. На крају радионица је направљен резиме где су ученици издвојили правила безбедног понашања на интернету.

На крају недеље, ученици седмог и осмог разреда решавали су тест процене свог времена проведеног на интернету. Резултати теста показали су да су наши ученици просечни корисници интернета, да повремено користе интернет мало дуже него што би требало, али да имају контролу над употребом интернета. У спровођењу анкете и организацији свих активности помогли су Новица Стојановић, наставник физичког васпитања, и Милош Баковић, наставник разредне наставе.

Миланка Стојковић
Новица Стојановић
Милош Баковић

test iko

Решите тест и процените да ли имате проблем са зависношћу од интернета

Постоји неколико тестова, ово је тест института Addiction Test (IAT). Тест се састоји од 20 питања и одузеће вам пар минута за одговарање на питања.
Упутство: Одговорите на следећа питања употребљавајући скалу од 0-5, где је:
0 – никад; 1 – ретко; 2 – повремено; 3 – учестало; 4 – често; 5 – Увек

Тест

1. Колико често остајете он-лине дуже него што сте планирали?

2. Колико често занемарујете кућне послове да би провели више времена на нету?

3. Колико често би пре изабрали интернет уместо времена проведеног са партнером?

4. Колико често склапате пријатељства са другим он-лајн корисницима?

5. Колико често вам се људи у вашем окружењу жале због времена које проводите на интенету?

6. Колико често запостављате школске обавезе због времена које проводите на интернету?

7. Колико често погледате мејлове пре него што завршите своје обавезе?

8. Колико често због интернта трпи ваш посао и продуктивност у раду?

9. Колико често се деси да сте тајновити или се љутите кад вас неко пита шта радите он-лајн?

10. Колико често блокирате мисли о свакодневним проблемима размишљањем о интернету?

11. Колико често ухватиш себе како размишљаш кад ћеш опет ићи на нет?

12. Колико често осећаш страх да живот без интернета би ти био досадан, празан и тужан?

13. Колико често се изнервираш, вичеш или одбрусиш некоме ко те узнемирава док си он-лајн?

14. Колико често изгубиш сан због интернета у касним сатима?

15. Колико често си преокупиран интернетом кад си оф-лајн или машташ о томе да си на нету?

16. Колико често ухватиш себе да говориш: још само пар минута?

17. Колико често покушаваш да смањиш време које проводиш на нету и при том не успеваш у тој намери?

18. Колико често ти се дешава  да сакријеш од неког колико времена проводиш на нету?

19. Колико често бираш да проводиш више времена на нету уместо изласка са другима?

20. Колико често се осећаш депресивно, потиштено или нервнозно кад ниси оф-лајн, а све то нестаје кад се вратиш он-лајн?

Сабирајте поене и проверите свој резултат. Што је резултат већи, већи је и степен зависности.

20 – 49 поена – одговара просечном он-лајн кориснику. Можда повремено користе интернет мало дуже него што би требало, али имају контролу над употребом интернета.

50 – 79 поена – доживљавају повремене или честе проблеме због интернета. Требало би да размисле о њиховом целокупном утицају на њихов живот.

80 – 100 поена – употреба интернета изазива значајне проблеме у животу. Требало би да провере колики је утицај интернета на њихов живот и да преузму кораке ка решавању тих проблема који су настали као непосредна последица коришћења интернета.

Лечење зависности од интернета

Решавање теста не решава и проблем, али помаже да се увиди проблем и да се постане свестан постојања проблема .
Савета за самопомоћ има безброј, али свака особа најбоље зна за себе шта јој највише одговара.
Ако сте забринути резултатом теста и сматрате да нисте у стању да сами то промените, не устручавајте се да тражите и стручну помоћ психолога или психијатара.