Трећаци „Десанкине“ школе у посети месту за подводну експлоатацију угља - Руднику Ковин доо
Обрађујући наставне садржаје о изворима енергије из предмета Природа и друштво, трећаци су у организацији својих учитељица: Снеажане Ломигора и Наташе Буљугић, родитеља и радника Рудника Ковин, реализовали занимљиву и едукативну посету. Јединствен у свету, надомак Ковина, овај подводни рудник, помоћу багера извлачи угаљ из Дунава до дубине око четрдесет метара. На отвореном простору, уз лепи, плави Дунав, с једне стране и непрегледних банатских равница, са друге, ученици су заинтересовано слушали предавача Будимлић Зорана, радника копа, који је објаснио процес рада багера, чији је хук метала носила кошава до наших ђака. Ђаци су добили и одговоре на своја питања која су се односила на време и колчину угља која се ископа: угаљ се вади годишње око осам месеци, дневно се ископа око двеста тона... али су и сами дали одговоре на питања радника: да ли слушају родитеље и учитеље, јесу ли добри ђаци? Наравно, сви одговори деце били су потврдни! Са поруком да ће у будућности коришћење обновљивих извора енергије бити све интензивнија, можда ће баш неко од присутнх ђака проналазити места у нашој околини која још увек имају могућности нове експлоатације угља, водећи при том рачуна о заштити животне средине.
Наташа Буљугић












