Превентивне активности у оквиру реализације програма заштите деце и ученика од насиља, злостављања и занемаривања

У организацији Министарства просвете и Министарства унутрашњих послова Србије, у основним школама Општине Ковин током марта месеца, одржане су радионице са ученицима петих разреда на тему „Безбедно детињство-развој безбедносне културе младих“.

Ученицима петих разреда ОШ „Десанка Максимовић“, у присуству наставника Славковић Ануце, Вукосављевић Радомира и директора школе, Ане Новковић,одржана су предавања на теме: Вршњачко насиље, Насиље у породици, Упознавање полиције, Болести зависности, Безбедност у саобраћају.

Полицајци: Саша Крстић и Драгољуб Чакмак, приближили су ђацима све оне мере превенције које могу користити у заштити своје и туђе безбедности. Када се неки проблем уочи или доживи, поред породице и школе, може се затражити и помоћ институције, Полиције: личним обраћањем школском полицајцу, полицијској патроли, саобраћајцу, криминалистичком полицајцу, на телефон 192, 741-038, или доласком у полицијску станицу. Када деца схвате да полиција пружа заштиту свим људима, а нарочито деци, да су доступни и увек расположиви у недаћама, али и пружању савета и најбољих решења, улице сваког насеља биће сигурно окружење у којима влада међусобно уважавање и поштовање правила и прописа!

Осим ових превентивних активности, школа делује и интервентно. Кључни носиоц активности је Тим за заштиту деце и ученика од насиља, злостављања и занемаривања који предузима све кораке у складу са важећим Протоколом о поступању. Након добијања информације о насиљу и прекидању, Тим приступа прикупљању информација, процени степена ризика и доношењу одлука о даљем поступању ( позивање родитеља, дисциплински поступак), али и укључивање Полиције и Центра за социјални рад .